Izšla je majska številka revije Spika

16.05.2025
Bojan KambičPrvi majski dnevi so že prinesli vonj po poletju, počitnicah in toplih nočeh, ko lahko brezskrbno uživamo pod nočnim nebom, ne da bi se nam naslednji dan mudilo v šolo ali v službo. Zato smo vam za poletne noči pripravili nekaj nasvetov, kako se lahko brez velikih stroškov lotite slikanja neba in posnamete svoje prve astronomske fotografije. V galeriji, ki sledi prispevku, pa si lahko ogledate, kakšne čudovite slike lahko posnamemo s tako preprosto fotografijo, če se je lotimo z vso resnostjo. Samo Kham je astrofotografijo brez sledenja izmojstril do konca!
Tone nas bo v nekaj nadaljevanjih odpeljal s seboj v »njegovo« Afriko, da si bomo tudi mi lahko ogledali lepote južnega neba. Tokrat se bomo vkrcali na letalo in odleteli v Namibijo...
Za vse začetnike, ki še nimate svojega teleskopa, pa bi si ga želeli, a ne veste, kaj kupiti, predstavljamo Sky-Watcherjev Skyliner 150P Dobsonian. Po mnenju mnogih je to eden najprimernejših teleskopov za prve korake po nebu.
Ker bomo v prihodnjih dveh letih tudi pri nas končno le dočakali dva konkretna Sončeva mrka (12.08.2026, mag. 0,87 in 02.08.2027, mag. 0,64), bomo do takrat kar nekaj prostora namenili varnemu opazovanju in fotografiranju Sonca. Da boste pripravljeni. Tokrat predstavljamo preprosto in varno iskalo za Sonce, ki si ga lahko izdelamo kar sami.
Dva kitajska astronoma sta analizirala najstarejšo ohranjeno kitajska zvezdno karto in pripadajoči katalog s podatki o zvezdah in ugotovila, da je najstarejša na svetu. Pa je res? Poglejte, kakšne polemike so se vnele okoli tega odkritja. In vmešana je tudi politika, čeprav v znanosti nika kaj iskati!
Tu so seveda še vse priljubljene stalne rubrike, zato vam zanimivega branja zagotovo ne bo zmanjkalo.
Za konec pa še obvestilo za vse nestrpne. T Severne krone še ni izbruhnila. Vznemirjenje med ljubitelji in profesionalci pa vse bolj narašča...