Izšla je februarska številka Spike

10.02.2025
Bojan KambičLetošnji marec je mesec, ki se ga lahko ljubitelji astronomije zelo veselimo. V isti lunaciji bomo namreč priča kar dvema mrkoma, najprej delnemu Luninemu, ob koncu meseca pa še delnemu Sončevemu mrku. Oba sta sicer z »napako«, saj ne bosta popolna, a nič ne de. Oba sta namreč primerna prav za vse opazovalce, tiste brez in tiste s teleskopi. Le očala in AstroSolar filtre si naročite pravočasno, da vas Sončev mrk ne doleti nepripravljenega, in že boste lahko uživali v dinamiki našega Osončja, kot bi dejal Boris.
Na še eno opazovalno zanimivost vas tokrat opozarjamo, ki prav tako ne zahteva ničesar, razen naše dobre volje za raziskovanje dogajanja na nebu. Vemo, da Luna neprestano spreminja svojo lego na nebu in je enkrat ob kulminaciji visoko, skoraj v zenitu, drugič pa tako nizko, da se skoraj dotika obzorja. Zakaj je tako in zakaj smo v zadnjih mesecih priča njenemu vzhajanju daleč na severovzhodu in zahajanju daleč na severozahodu, izveste v zanimivem prispevku Vincenta Nemaniča, ki osvetljuje dinamiko sistema Zemlja-Luna.
Ko smo že pri Luni, pa se lahko sprehodimo tudi od kraterja do kraterja, ki jih tokrat opisuje naš zvesti lunatik.
Misija Parker Solar Probe se počasi končuje. Njene dosežke je strnil naš mehiški dopisnik Primož Kajdič.
Začetek leta je tudi čas obračunov dogajanja v lanskem in kometarja z Rezmana sta pripravila čudovito galeriji kometov, ki so nas razveseljevali v letu, ki je za nami.
Za konec pa še tole. T Severne krone še ni izbruhnila. Vznemirjenje med opazovalci pa narašča…