Evklid posnel prvo stran kozmičnega atlasa
16.10.2024
Jure JapeljEvklid je bil izstreljen julija 2023, dobrega pol leta kasneje pa je začel z znanstvenimi opazovanji. Opazovanja so že vodila do prvih znanstvenih rezultatov, sedaj pa je konzorcij Evklid predstavil prvi delček posnetega zemljevida vesolja.
Mozaik 208 milijard pikslov predstavlja le procent dela neba, ki naj bi ga Evklid posnel v šestih letih. Evklid je opazovanja izvedel med 25. marcem in 8. aprilom 2024. V tem času je posnel zaplato s površino petstotih polnih lun na nebu.
Naloga Evklida je pridobiti oblike galaksij, njihove oddaljenosti in gibanje; vzorec bo vseboval galaksije na oddaljenostih do 10 milijard svetlobnih let. Po šestih letih opazovanj bo pridobil največji 3D zemljevid vesolja.
Trenutni zemljevid vsebuje okoli 100 milijonov zvezd v Galaksiji in drugih galaksij. Okoli 14 milijonov galaksij je uporabnih za študij temne energije in temne mase, skrivnostnih snovi, ki prevevata vesolje. Kvaliteto podatkov vidimo šele, ko približamo del mozaika: na šeststokratni povečavi se pokažejo podrobnosti oddaljenih galaksij.
Na mozaiku vidimo tudi modro tančico—to so oblaki prahu in plina, ki odbijajo vidno svetlobo. Čeprav Evklid večinoma opazuje infrardečo svetlobo, ima tudi kamero, s katero zajema del svetlobe iz vidnega dela spektra (torej svetlobo, ki jo lahko vidimo z našimi očmi). Oblakom plina na sliki astronomi pravijo tudi cirusi, ker spominjajo na oblake tipa cirus na Zemlji.
Do sedaj je sicer Evklid posnel že 12 procentov začrtane površine neba. Naslednji izid večjega števila podatkov je načrtovan za marec 2025.
Na projektu Evropske vesoljske agencije (z manjšim prispevkom Nase) dela več kot 2000 znanstvenikov iz petnajstih evropskih držav, Združenih držav, Kanade in Japonske.
Naslovna slika: Desno zgoraj je slika Galaksije, sestavljena iz podatkov, ki sta ju priskrbela satelita Gaia in Planck. Z rumeno označen del pokaže objavljeni mozaik, ki ga je posnel Evklid. Avtorstvo slik: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA; ESA/Gaia/DPAC; ESA/Planck Collaboration; CEA Paris-Saclay, image processing by J.-C. Cuillandre, E. Bertin, G. Anselmi