Nove slike in prvi znanstveni rezultati misije Euclid
23.05.2024
Jure JapeljVesoljski teleskop Euclid je v vesolje poletel 1. julija 2023. Manj kot leto dni po izstrelitvi so znanstveniki objavili prve podatke, uporabne za znanstvene raziskave. Ob tem je bilo objavljenih še 15 člankov: v petih so predstavljeni tehnični parametri misije, preostalih deset pa je že raziskovalno naravnanih.
Objavljeni podatki predstavljajo le 24 ur opazovanj. V tem času je bilo na slikah najti 11 milijonov nebesnih teles v vidni svetlobi in 5 milijonov teles v infrardeči svetlobi. Euclid naj bi sicer nebo opazoval šest let.
Posebnost Euclida je, da ima veliko vidno polje, torej naenkrat lahko opazuje veliko zaplato neba. S tem pa lahko opazuje tudi veliko različnih tipov objektov naenkrat, od galaksij do planetov. Observatorij zato že s tako kratkim opazovanjem pomembno prispeva k različnim področjem raziskovanja.
Eden izmed člankov pokaže, da bo Euclid lahko iskal potepuške planete (planete, ki niso vezani na zvezde ampak se prosto gibljejo po galaksiji) v področjih nastanka zvezd, pri čemer bo lahko našel planete z maso večjo od štirikratne mase Jupitra. V drugem članku raziskovalci uspejo kartirati samo obrobje dveh kroglastih kopic in pokazali, da na obliko kopice vpliva gravitacijsko polje Galaksije. Znanstveniki so si med drugim podrobno pogledali bližnje pritlikave galaksije, našli kroglaste kopice v medgalaktičnem prostoru galaktične jate in opazovali temne galaksije v oddaljenem vesolju.
Obenem je konzorcij objavil pet obdelanih fotografij, ki so prava paša za oči. Vsako posebej na kratko predstavimo v nadaljevanju članka.