Izšla je decembrska številka revije Spika
09.12.2024
Bojan KambičPraznični december je tu, zato je tudi Spika praznična. Za darilo vam prinašamo novico, da je luč sveta ugledala prva slovenska montaža Twinstar FG80. In ne, ne gre za kakšen samograditeljski izdelek nadobudnega ljubitelja, ampak za pravo, profesionalno narejeno montažo, ki je plod dela naših strokovnjakov pod taktirko Mateja Mihelčiča. Čestitamo in pozdravljamo!
Boris poroča o uspešno izvedenem astronomskem večeru, ki ga je pripravil skupaj z učiteljico in vzgojiteljico osnovne šole in vrtca Orehek. Takšnega sodelovanja bi bilo lahko pri nas več, če bi bilo v vodstvih šol več posluha za astronomijo. Otroci in njihovi starši so bili navdušeni!
Gorazd je testiral novo verzijo Celestronovega binokla Sky Master 15x70 PRO in ga primerjal s cenejšo, starejšo različico. Poglejte, kaj je ugotovil.
Kristalno jasne zimske noči so kot nalašč tudi za opazovanje Lune. Sandi nas tokrat popelje k Apolloniusu in njegovi razgibani okolici. Kdor se bo resno lotil opazovanj, bo imel kaj za videti!
Z Luno je povezana tudi udarna novica o prvih analizah regolita, ki ga je z zadnje strani Lune na Zemljo prinesla kitajska misija Chang'e 6. To so prvi vzorci kamnin z Zemlje nikoli vidne strani našega naravnega satelita, ki smo jih dobili v podroben pregled. In rezultati so nadvse zanimivi, kar postavlja kitajske misije Chang'e na sam vrh trenutnih lunarnih raziskovanj. Konkurenca je zdrava, le kako se bodo na to odzvali Američani s svojo Artemis?
Čeprav so strokovnjaki napovedali, da je neizogibno, da bo ponavljajoča se nova T Severne krone doživela izbruh nekje do konca septembra, se to do zaključka redakcije decembrske Spike še ni zgodilo. Konec decembra ozvezdje zahaja okoli 17. ure skupaj s Soncem, kar seveda pomeni, da večerna opazovanja niso več mogoča, se pa zjutraj okoli 3. ure spet pojavi nad severovzhodnim obzorjem. Če imate čas in voljo, je ne spustite z oči!