18.07.2024

Jure Japelj

Eksoplanet TIC 241249530 b je oddaljen okoli 998 svetlobnih let. Za en obhod okoli zvezde porabi zgolj nekaj več kot 15 dni. Zaenkrat nič posebnega. A izkaže se, da je eksoplanet izredno zanimiv.

Najprej je tu sploščenost orbite. Večina orbit planetov, tako v Osončju kot okoli drugih zvezd, je sploščenih. Običajno gre za dokaj majhne sploščenosti. Eksoplanet TIC 241249530 b ima eno izmed najbolj sploščenih orbit med znanimi eksoplaneti. Obenem se okoli zvezde giblje retrogradno, torej nasproti smeri vrtenja zvezde.

Eksoplanet spominja na vroče Jupitre. Gre za skupino planetov, ki se okoli zvezd gibljejo na zelo majhnih oddaljenostih (njihovo leto traja manj kot deset dni) in katerih površje je zato izjemno vroče. Do sedaj so astronomi odkrili skoraj 500 vročih Jupitrov (vseh potrjenih eksoplanetov je trenutno okoli 5600). Zaenkrat znanstveniki niso prepričani, kako vroči Jupitri nastanejo. Skoraj nemogoče je, da bi nastali tako blizu zvezde. Najbolj verjetno je, da nastanejo daleč stran od zvezde (kot Jupiter v Osončju), nato pa prek določenih procesov migrirajo proti zvezdi.

No, eksoplanet TIC 241249530 b ni vroči Jupiter, a je po napovedih nedavno objavljene študije na dobri poti da to postane. Raziskovalci so zvezdo opazovali s spektroskopom NEID na 3.5-metrskem teleskopu WIYN na observatoriju Kitt Peak v Arizoni. 

Izmerili so majhne spremembe v spektru zaradi prisotnosti eksoplaneta. Svoje podatke so združili s podatki preteklih opazovanj in določili orbito eksoplaneta. Ta je izjemno sploščena. Sploščenost opišemo z ekscentričnostjo, ki zavzame vrednosti med 0 (krožnica) in 1 (izredno eliptična). Ekscentričnost orbite eksoplaneta TIC 241249530 b je 0.94! Za primerjavo, orbita Plutona ima za razmere v Osončju veliko ekscentričnost 0.25, ekscentričnost orbite Zemlje pa je pičlih 0.02. Če bi bil ta eksoplanet v Osončju, bi se v najbližji točki zvezdi približal na desetino razdalje med Soncem in Merkurjem, v najbolj oddaljeni točki pa bil skoraj tako daleč kot je Zemljina orbita. Takšna orbita vodi do velikih sprememb v temperaturi atmosfere eksoplaneta.

Raziskovalci pričakujejo, da bo orbita pod vplivom plimskih sil sčasoma postajala vedno bolj krožna. "Čeprav ne moremo čas zavrteti nazaj in gledati proces migracije planeta v živo, nam ta planet služi kot posnetek migracije v določenem trenutku," pravi Arvind Gupta, prvi avtor študije. "Takšni planeti so izredno redki in jih je težko najti; upamo, da nam bo pomagal odstreti zgodbe nastanka vročih Jupitrov."

Raziskovalci bodo planet v prihodnosti še bolj podrobno študirali. Med drugim ga bodo opazovali z vesoljski teleskopom James Webb, s katerim bodo opazovali spremembe v atmosferi eksoplaneta na različnih oddaljenostih od zvezde.


Naslovna slika: Ilustracija vročega Jupitra v bližini zvezde. Avtorstvo: NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva

Vse novice