Kisik v najbolj oddaljeni znani galaksiji

20.03.2025
Jure JapeljLani so astronomi odkrili galaksijo JADES-GS-z14-0, najbolj oddaljeno znano galaksijo. Svetloba galaksije je do nas potovala 13,4 milijarde let - ko je svetloba zapustila galaksijo, je bilo vesolje staro okoli 300 milijonov let.
O galaksiji je bilo že kar nekaj napisanega. V premeru meri okoli 1600 svetlobnih let, kar jo uvršča med relativno velike galaksije v zgodnjem obdobju razvoja vesolja. Galaksija je izjemno svetla predvsem zaradi mladih in vročih zvezd, ki se nahajajo v njenem disku. V galaksiji so našli precej prahu in celo sledi kisika - a detekcija slednjega ni bila gotova.
Dve novi študiji sedaj poročata o odkritju večjih količin kisika v galaksiji JADES-GS-z14-0.
Galaksije so bile sprva polne mladih vročih zvezd, sestavljenih pretežno iz vodika in helija. Skozi razvoj so v zvezdah nastajali težji elementi, med njimi kisik, ki so se po smrti zvezd raztrosili v medzvezdni prostor. Do sedaj je veljalo, da kisika in podobnih elementov v medzvezdnem prostoru galaksij 300 milijonov let po velikem poku ni bilo veliko. A novi rezultat temu oporeka: v galaksiji JADES-GS-z14-0 je desetkrat več kisika, kot bi pričakovali.
Astronomi so galaksijo opazovali z mrežo radijskih teleskopov ALMA. Poleg odkritja kisika je radijska svetloba pripomogla tudi k natančnejši meritvi razdalje galaksije.
Naslovna slika: Umetniška ilustracija galaksije JADES-GS-z14-0. Avtor: ESO/M. Kornmesser