V vesoljskem kamenju našli (zemeljske) mikrobe
29.11.2024
Jure JapeljZnanstveniki so sporočili, da so v vzorcu vesoljskega kamenja našli mikrobe. To bi bila bombastična novica, če ne bi bili mikrobi--zemeljski.
Stopimo korak nazaj. Leta 2014 je japonska vesoljska agencija JAXA poslala vesoljsko plovilo Hayabusa2 k asteroidu Ryugu. Plovilo je uspešno pripotovalo do asteroida, ga poslikalo iz najrazličnejših kotov, nato pa se spustilo na asteroid in s površja vzelo nekaj materiala. Kot da to ne bi bilo dovolj, se je plovilo nato vrnilo in leta 2020 na Zemljo dostavile vzorce asteroida.
Razumljivo je potrebno z neprecenljivimi vzorci ravnati zelo previdno. JAXA vzorce hrani v posebnem centru, kjer vladajo strogi protokoli, da bi vzorci ostali čisti in ne bi prišli v stik z lokalnim življem.
A vendar so znanstveniki sporočili, da so v enem izmed vzorcev odkrili mikrobe. Niso se imeli časa veseliti, saj je dokaj kmalu postalo jasno, da gre za zemeljsko življenje. Očitno je kljub strogim protokolom prišlo do kontaminacije vzorca. Znanstveniki so 64 dni opazovali razmnoževanje mikrobov v vzorcu. Na ta način so ugotovili, kako hitro se razmnožujejo, nato pa so lahko ocenili, kdaj je prišlo do kontaminacije. Ugotovili so, da je do kontaminacije verjetno prišlo med pripravo vzorca (rezanjem) za analizo.
Očitno bodo morali znanstveniki biti bolj pazljivi pri uporabi dragocenih vzorcev. Zanimivo pa je tudi, da so zemeljski organizmi lahko preživeli s presnovo asteroida! Podobni eksperimenti so bili pravzaprav narejeni že prej s podobnimi rezultati. Izgleda, da so asteroidi slasten prigrizek mikrobov.
Naslovna slika: Vzorci površja z asteroida Ryugu, ki jih je na Zemljo dostavilo plovilo Hayabusa2. Avtorstvo: JAXA