Tri družine asteroidov vir večine meteoritov
22.10.2024
Jure JapeljZnanstveniki so našli vire 90 procentov meteoritov, ki jih najdemo na Zemlji. Kar 70 procentov meteoritov je svojo pot do Zemlje začelo v treh družinah asteroidov: Karin, Koronis in Massalia.
Meteoriti so ostanki manjših asteroidov, ki preživijo ognjeno pot skozi Zemljino atmosfero. Do sedaj smo na Zemlji našli okoli 70.000 meteoritov. Okoli 6 procentov teh meteoritov je do nas prišlo z Lune, Marsa in Veste, največjega asteroida v asteroidnem pasu med Marsom in Jupitrom. Od kje so prišli preostali meteoriti, ne vemo.
A sedaj so raziskovalci v treh člankih (tukaj, tukaj in tukaj) pokazali, da so viri 70 procentov vseh meteoritov tri družine asteroidov, ki so nastale pri trkih asteroidov pred približno 5.8, 7.5 in 40 milijoni let.
Gre za relativno mlade družine Karin, Koronis in Massalia. Ker so te družine mlade, to je, nastale so s trki pred ne tako dolgo časa nazaj, je v njih še vedno prisotno veliko manjših skal. Zaradi tega pride do več trkov in posledično še več manjših skal. Le-te nato zaradi vpliva Sončeve svetlobe in Jupitrove gravitacije pobegnejo iz pasu in sčasoma padejo na Zemljo. Starejše družine so po drugi strani že očiščene manjših asteroidov in zato niso več vir novih meteoritov.
Za odkritje je bilo potrebno narediti ogromno stvari. Desetletja so znanstveniki opazovali večje asteroide asteroidnega pasu in merili njihovo sestavo in orbite. S tem so identificirali družine asteroidov, torej asteroide, ki so bili nekoč del enega telesa in so nastali s kasnejšimi trki. Nato so znanstveniki simulirali trke in orbite nastalih teles.
Ugotovili, so da so tri družine vir navadnih hondritov, najbolj številnega tipa meteoritov na Zemlji. Odkritje razjasni uganko, zakaj je večina najdenih meteoritov tega tipa.
A raziskovalci so šli še korak dlje in našli tudi vire večine drugih znanih meteoritov—sedaj poznamo vir 90 procentov vseh meteoritov. Za preostalih deset procentov bo potrebno dobiti še dodatne podatke.
Naslovna slika: Vzorce meteorita San Juan 029 v polarizirani svetlobi. Meteorit so našli leta 2008 v puščavi Atacama. Slika kaže vzorec velikosti 3 milimetre. Avtorstvo: Jérôme Gattacceca, CNRS, CEREGE