14.11.2024

Jure Japelj

Kitajski rover Zhurong je leta 2021 pristal na območju Utopia Planitia na Marsu, kjer je v skoraj letu dni delovanja (358 dni) prepotoval približno dva kilometra. V tem času je s kamero in radarjem proučeval geologijo površja.

Znanstveniki so opazovanja roverja združili s satelitskimi posnetki in tako na tem območju opazili sledove nekdaj tekoče vode. V članku, objavljenem v reviji Scientific Reports, so predlagali, da najverjetno gledajo sledove obalnega pasu, ki je tu obstajal pred 3.68 milijardami let.

Geološki podatki kažejo, da naj bi ocean na tem delu Marsa nenadoma zamrznil v vsega deset tisoč ali sto tisoč letih, kar je zelo kratko obdobje. 260 milijonov let pozneje pa naj bi zaledeneli ocean že povsem izginil.

Z interpretacijo avtorjev se vsi znanstveniki ne strinjajo, saj modeli kažejo, da bi sledovi obalnega pasu v treh milijardah let zaradi erozije na površju enostavno izginili. Avtorji po drugi strani razmišljajo, da bi kamnine, ki so jih opazovali, skozi čas lahko ostale ohranjene pod površjem, na površje pa bi jih lahko raztresel trk asteroida.

Zdi se, da gre za še en dokaz, da je pred več kot tremi milijardami let na Marsu obstajala tekoča voda. Ko je izginila večina Marsove atmosfere, je s površja izginil tudi dobršen del vode - večina preostalega ledu se danes nahaja na obeh Marsovih polih. Različna opazovanja namigujejo, da naj bi precej ledu ostalu tudi pod Marsovim površjem. Več o oceanih na starodavnem Marsu pa bomo vedeli šele, ko bodo znanstveniki z Marsa prinesli vzorce kamnin in jih podrobno analizirali v laboratorijih.


Naslovna slika: Selfie roverja Zhurong na Marsu. Avtorstvo: China News Service

Vse novice