26.09.2024

Jure Japelj

Astronomi so objavili ogromen katalog opazovanj Galaksije v infrardeči svetlobi. Trinajst let opazovanj, petsto terabajtov podatkov, dvesto tisoč slik, 1.5 milijarde nebesnih objektov—to je največji opazovalni projekt Evropskega južnega observatorija.

Slike so bile posnete s štirimetrskim teleskopom VISTA, ki stoji na observatoriju Paranal v Čilu. 
In zakaj infrardeča svetloba? V nasprotju z vidno svetlobo infrardeča veliko lažje potuje skozi oblake prahu in plina. Z opazovanjem v infrardeči svetlobi pokukamo v predele galaksije, ki so sicer vidni svetlobi zastrti.

Opazovanja obsegajo območje na nebu, veliko kot 8600 polnih lun. Med drugim na slikah najdemo novorojene zvezde in kroglaste kopice, rjave pritlikavke in planete potepuhe. 

Območje v Galaksiji, ki so ga opazovali v okviru projekta. Avtorstvo: ESO/VVVX survey

Opazovanja so potekala 420 noči med leti 2010 in 2023. Ekipa je vsak del neba opazovala večkrat, tako da je lahko sledila morebitnim spremembam na nebu, torej spremembam položaja ali svetlosti infrardečih sevalcev. Na ta način so odkrili zvezde, katerih sij se spreminja periodično in omogočajo merjenje razdalje do notranjih, sicer s prahom zakritih delov Galaksije. Med drugim so znanstveniki na podatkih našli tudi zvezde z zelo veliko hitrostjo, ki jih je iz centra Galaksije zalučala supermasivna črna luknja.

Podatke, ki so vodili do več kot 300 znanstvenih člankov, je možno dobiti na arhivu Evropskega južnega observatorija.


Naslovna slika: Kolaž posnetkov, ki jih najdemo v katalogu. Objekti na sliki zgoraj so (od leve proti desni) NGC 3576, NGC 6357, Messier 17, spodaj pa NGC 6188, Messier 22 and NGC 3603. Avtorstvo: ESO/VVVX survey

Vse novice