19.11.2024

Jure Japelj

Makemake (uradno ime je 136472 Makemake) je eden izmed petih znanih pritlikavih planetov. Nahaja se v Kuiperjevem pasu, to je pasu onkraj Neptunove orbite. V hladnem delu Osončja mu družbo med drugim dela slavnejši pritlikavi planet Pluton.

Makemake je v povprečju 45-krat dlje od Sonca kot Zemlja. Do tja pride le malo Sončeve svetlobe, zato bi moral imeti planet, prekrit z zamrznjenim metanov, zelo nizko temperaturo na površju: vsega -230 stopinj Celzija. In večina planeta premera 1430 kilometrov ima res tako hladno površje.

Nato pa so raziskovalci pred približno 15 leti na pritlikavem planetu opazili vročo točko. Da ne bo pomote, izmerili so temperaturo okoli -126 stopinj Celzija, kar bi na Zemlji zelo težko oklicali za "vroče", a v oddaljenem delu Osončja je tako visoko temperaturo težko pojasniti.

Kaj je torej vzrok vroče točke? Na tem delu planeta bi se lahko nahajala temna plast materiala, ki absorbira več svetlobe kot preostalo površje, zato se bolj segreje. Leta 2016 so raziskovalci odkrili tudi luno, ki kroži okoli Makemakeja. A ne temna plast ne luna nista zadovoljivo pojasnili vroče točke.

Nova opazovanja vesoljskega teleskopa James Webb (kombinirana z opazovanji radijske mreže teleskopov ALMA ter vesoljskima teleskopa Spitzer in Herschel) so problem še dodatno začinila. Vroča točka se je izkazal za še bolj vročo, kot so mislili prej. Temna plast in luna tako še težje pojasnita opaženi pojav.

Avtorji nove študije predlagajo dve rešitvi problema. Možno je, da se na tem delu pritlikavega planeta nahaja kriovulkan, ki bruha kriolavo. Medtem ko običajni vulkani bruhajo staljene kamnine, kriovulkani bruhajo lažje hlapljive snovi kot so voda, amonijak in ogljikov dioksid. V Osončju poznamo več delujočih kriovulkanov (najslavnejši je na pritlikavem planetu Ceres, edinemu pritlikavem planetu v asteroidnem pasu med Marsom in Jupitrom), zato takšno pojasnilo ni iz trte zvito. Tudi nekatera pretekla opazovanja naj bi namigovala, da ima Makemake kriovulkan.

To pa ni edino možno pojasnilo. Avtorji so napisali, da bi vročo točko opazili tudi, če bi pritlikavi planet obkrožal tanek obroč z ogljikovimi delci bogatega materiala, ki bi absorbiral veliko svetlobe. Obroči okoli manjših teles v Osončju sicer niso redkost, a vseeno bi morale biti lastnosti obroča v tem primeru precej specifične. Mogoče pa ima pritlikavi planet tako kriovulkane kot obroč? Zaenkrat tudi te možnosti ne moremo izključiti.


Naslovna slika: Ilustracija pritlikavega planeta Makemake. Avtor: IAU, M. Kornmesser (ESA/Hubble)

Vse novice