Najmočnejši Sončev blišč trenutnega cikla
04.10.2024
Jure JapeljSonce je sedaj na vrhu 11-letnega cikla aktivnosti. O tem nas najprej opozorijo številne pege, ki jih lahko opazujemo na njegovem površju. Pege so točke, kjer Sončevo površje prebadajo magnetne silnice. Te se včasih zapletejo in počijo, pri čemer se sprosti veliko energije—dobimo Sončev blišč.
Blišči so v zadnjih letih pogosti. Glede na sproščeno energijo jih razdelimo v več razredov. Najbolj intenzivni so blišči razreda X. Nato pridejo blišči razreda M, C, B in A. Vsak razred je desetkrat šibkejši od prejšnjega. Znotraj vsakega razreda dodatno opišemo relativno intenzivnost blišča s številkami med 1 in 10.
V zadnjih dneh so vesoljske sonde, ki spremljajo Sonce, opazile dva zelo intenzivna blišča: 1. oktobra blišč razreda X7.1, 3. oktobra pa blišč razreda X9.1, pri čemer je slednji najbolj intenziven blišč trenutnega cikla. Včerajšnji blišč je ioniziral zgornje plasti Zemljine atmosfere in onemogočil komunikacijo z kratkimi radijskimi valovi nad Afriko in južnim Atlantikom.
Oba blišča sta bila pospremljena s koronalnim izbruhom snovi, dogodkom, ki povzroči razdejanje na večjem delu površja Sonca in v vesolje izstreli veliko več plazme z magnetnimi polji. Blišča izhajata iz pege AR3842, ki je trenutno usmerjena proti Zemlji. Je v takem položaju, da bo koronalni izbruh snovi zadel Zemljo. Prvi naj bi nas dosegel že danes, drugi v nedeljo. Kaj točno se bo zgodilo, je težko napovedati. Možno pa je, da bomo imeli opravka z močno geomagnetno nevihto (razreda G3) in da bo severni sij zopet segel do zmernih zemljepisnih širin, tudi do Slovenije.
Za napoved vidljivosti severnega sija se obrnite na to spletno stran, kjer boste izvedeli tudi, kje in kako je najbolje opazovati severni sij iz naših krajev. Napoved sicer lahko vizualno spremljate tudi tukaj.
Čeprav je blišč razreda X9.1 zares impresiven, se ne more primerjati z nekaterimi preteklimi dogodki. Tako je 4. novembra 2003 izbruhnil blišč razreda X45, blišč iz leta 1859 (Carringtonov dogodek) je bil še močnejši. Tako močni blišči so Zemlji in satelitom okrog Zemlje izredno nevarni.
Naslovna slika: Slika Sonca med bliščem razreda X9.1, blišč vidite v sredini Sonca. Sliko je posnelo Nasino plovilo SDO. Avtor: Nasa/SDO