11.09.2024

Jure Japelj

Na Luni v preteklosti nedvomno ni manjkalo geološke aktivnosti. Na to nas opozarjajo ogromna polja strjene lave na bližnjem licu Lune, imenovana mare oziroma morja. A ta lava je bila izbruhana pred več milijardami let. Najmlajši material, ki so ga astronavti prinesli z Lune v okviru misij Apollo, šteje dve milijardi let.

Danes je Luna geološko bolj ali manj mrtva. Sem in tja se še pojavljajo blažji potresi, o vulkanski aktivnosti pa ni sledu. A kdaj je aktivnost povsem pojenjala? 

Kitajski znanstveniki so v nedavnem članku, objavljenem v reviji Science, pokazali, da je bila na Luni vulkanska aktivnost pred približno 120 milijoni let, kar je nam v času precej bližje, kot so znanstveniki predvidevali.

Znanstveniki so analizirali regolit, ki ga je decembra 2020 z Lune prinesla vesoljska sonda v okviru misije Chang'e 5. V vzorcu je bilo okoli 3000 steklenih zrnc. Takšna zrnca lahko nastanejo pri vulkanskem izbruhu ali pri trku večjega asteroida z Luno. Raziskovalci so skrbno pregledali kemijsko sestavo, strukturo in razmerja izotopov žvepla zrnc in na ta način ugotovili, da se v vzorcu nahajajo tri zrnca, ki so nastala pri izbruhu.

Trem zrncem je bilo mogoče izmeriti starost in izkazalo se je, da so nastala pred približno 120 milijoni let. Nepričakovani rezultat bo znanstvenikom pomagal bolje razumeti geološko zgodovino Lune. Poleg tega je rezultat pokazal, da manjša telesa, kot so lune, lahko ostanejo aktivne še dolgo po nastanku.


Naslovna slika: Luna. Avtor: Gregory H. Revera

Vse novice