13.07.2024

Jure Japelj

Ob drugi obletnici znanstvenih opazovanj vesoljskega teleskopa James Webb so znanstveniki objavili prelepo sliko objekta Arp 142. Gre za dve galaksiji, ki ju v katalogu najdete pod imeni NGC 2936 in NGC 2937, v astronomskih krogih pa jih poznamo tudi kot Pingvina in Jajce. Poglejte si njuno sliko in poimenovanje bo postalo jasno.

Galaksiji sta ujeti v kozmičnem plesu pod taktirko gravitacije. Prvič sta se zasukali pred 25 do 75 milijoni let in še večkrat se bosta, preden se bosta združili v eno samo galaksijo.

Pingvin je bil sprva spiralna galaksija. Gravitacija Jajca je spiralne rokave premešala in zavila v današnjo obliko. Rokavi so še vedno bogati s plinom in prahom, mešanje plina pa je ustvarilo številne nove zvezde. Mlade zvezde obdaja dimu podobna snov, ki vsebuje organske molekule. Po drugi strani pa se sferična oblika Jajca med plesom skoraj ne spreminja. Eliptična galaksija vsebuje večinoma stare zvezde.V njej je tudi malo plina in prahu, ki bi ga gravitacija Pingvina lahko preoblikovala. 

Pingvin in Jajce, kot jih vidi vesoljski teleskop James Webb. Avtorstvo: NASA, ESA, CSA, STScI

Galaksiji sta med seboj oddaljeni okoli sto tisoč svetlobnih let, kar je približno toliko, kot je velika naša Galaksija. Za občutek, galaksija Andromeda je od naše Galaksije oddaljena okoli 2.5 milijona svetlobnih let.

Slika nam ponudi še nekaj drugih biserov. Na primer, desno zgoraj je galaksija PGC 1237172. Tri galaksije med seboj niso povezane: Pingvin in Jajce sta oddaljena okoli 350 milijonov svetlobnih let,  PGC 1237172 pa nam je kakšnih sto milijonov svetlobnih let bližje. Tudi PGC 1237172 vsebuje predvsem mlade zvezde.

In ne pozabimo na vse druge, bolj oddaljene galaksije na sliki. Vse rdečkaste pikice in zmazki na sliki so oddaljene galaksije. Edino dve svetli, modri zvezdi ob galaksiji PGC 1237172 se nahajata v naši Galaksiji.

Vse novice