Podkast: Dysonova sfera in tekma za prgišče Marsa
Tokrat govorimo o tem, kako najti tehnološko napredne vesoljce in o kitajski napovedi, da bodo že leta 2028 skočli na Mars in se nazaj vrnili z vzorcem Rdečega planeta.
preberi večZadnje novice
Izšla je novembrska številka revije Spika
V tokratni številki Spike med drugim o kometu C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, o polarnem siju in nagrajenih fotografijah v okviru natečaja, ki ga organizira observatorij v Greenwichu.
Nepričakovan krater na Veneri
Znanstveniki so na Veneri odkrili nepričakovano strukturo koncentričnih krogov. Verjetno gre za velikanski krater, ki je nastal po trku večjega asteroida. Odkritje nenadejano pomaga razumeti nastanek skrivnostnih struktur, ki jih najdemo le na Veneri.
Temna stran Lune: Vsega je kriva Luna
Dunja in Maruša tokrat o razstavi o Luni, ki si jo lahko ogledate v Prirodoslovnem muzeju Slovenije. Izbirata in komentirata zanimivosti v novi publikaciji “Življenje z Luno”, ki jo je uredil Andrej Guštin.
V vesolju prvi satelit iz lesa
Japonski znanstveniki so v vesolje poslali prvi satelit, zgrajen iz lesa. Če se bo satelit izkazal za trpežnega, bi les lahko postal pomemben material vesoljske industrije.
Galaksiji IC 2163 in NGC 2207
Zadnji dogodki
Dr. Tanja Petrushevska: Exploring the Universe with supernovae
V torek, 3. decembra 2024, ob 18:00 bo na Škofijski gimnaziji Vipava dr. Tanja Petrushevska z Univerze v Novi Gorici predavala o supernovah.
Otvoritev osrednje razstave Astrotop_X
V torek, 5. novembra 2024, ob 19.00, bo v novogoriškem Xcentru potekala otvoritev osrednje razstave projekta Astrotop_X.
Razstava o Luni v Prirodoslovnem muzeju
Od 25. oktobra si v Prirodoslovnem muzeju Slovenije lahko ogledate razstavo o Luni.
ESERO medpredmetni šolski projekti
Slovenska pisarna ESERO vabi učitelje, učence in dijake, da se prijavijo na enega ali več izmed petih medpredmetnih šolskih projektov.