V vesolju prvi satelit iz lesa
05.11.2024
Jure JapeljDanes zjutraj je v vesolje poletela raketa z zanimivim tovorom: lesenim satelitom. Japonski satelit LignoSat je zgrajen iz lesa honoki, nekakšne domorodne magnolije na Japonskem, iz katerega so v preteklosti izdelovali nožnice za meče.
Les do sedaj nismo povezovali z vesoljem. Ohišja satelitov so praviloma zgrajena iz aluminija. Aluminij je seveda super, a ima svojo ceno. Vsak satelit ima omejeno življenjsko dobo - telekomunikacijski sateliti naj bi imeli življenjsko dobo okoli 5 let. Po koncu delovanja morajo vesoljski operaterji satelit strmoglaviti v Zemljino atmosfero, pri čemer satelit zgori in razpade na majhne delce.
V zgornji plasti atmosfere tako med drugim nastajajo delci aluminijevega oksida, ki škodujejo ozonu. Obenem blokirajo del Sončeve svetlobe - v velikem številu bi lahko ti delci nekontrolirano vplivali na podnebje. In teh delcev bo v prihodnosti veliko, saj naj bi zaradi hitrega množenja satelitov po ocenah čez deset let vsak dan v atmosfero dostavili okoli 30 ton aluminija. Les kot alternativa bi lahko zmanjšal onesnaževanje z aluminijem.
LignoSat so izdelali raziskovalci univerze v Kyotu in podjetje Sumitomo Forestry. Je majhen kockast satelit z velikostjo stranice 10 centimetrov in maso nekaj manj od enega kilograma. Ohišje je zgrajeno iz lesa, pri čemer so za sestavljanje kocke inženirji uporabili tradicionalno metodo brez vijakov in lepila. Na zunanjem delu ohišja so majhni sončevi paneli.
Inženirji so preizkusili več vrst lesa - češnjo, magnolijo in brezo - ter ugotovili, da je magnolija najbolj primerna za vesolje. V vesolju ni zraka in kisika, ki bi lesu škodovala. Po drugi strani se bo satelit v vesolju moral soočiti z velikimi temperaturnimi razlikami in nabitimi delci.
Satelit bo najprej en mesec preživel na Mednarodni vesoljski postaji, nato pa ga bodo s postaje "odvrgli" v vesolje, kjer bo približno pol leta zbiral meritve. Raziskovalci zaenkrat želijo videti predvsem, kako se bo les obnesel v vesolju. Če bodo rezultati pozitivni, bi lahko les postal pomembna surovina vesoljske tehnologije. Ne samo za satelite, v prihodnosti bi ga mogoče lahko uporabili celo za gradnjo na Luni ali Marsu. Ampak do takrat bo zraslo še kar nekaj dreves.
Naslovna slika: LignoSat, prvi leseni satelit, so izdelali na Univerzi v Kyotu s sodelovanjem podjetja Sumitomo Forestry. Avtor: JIJI