09.11.2024

Bojan Kambič

Rdeča nit novembrske številke so kometi, bolje rečeno komet A3, ki nas je nekaj dni ob koncu oktobra razveseljeval na večernem nebu. Ker pa se je kar hitro odmikal od nas, je tudi hitro izgubljal na siju. Če ste imeli srečo z vremenom, ste ga lahko videli s prostim očesom, drugače pa je bil viden v vsakem binokularju. Komet za množice, bi lahko rekli, a z grenkim priokusom, saj ni izpolnil začetnih napovedi in pričakovanj.

Druga rdeča nit, ki se vleče že vse od maja, pa so polarni siji. Oktobrskega nam je odneslo slabo vreme, a najpogumnejši in najbolj zavzeti so se odpravili v kraje z jasnim vremenom. Naslednjič jih skušajte posnemati tudi vi!

V rubriki galerija objavljamo letošnje nagrajene fotografije na natečaju za astronomsko sliko leta, ki ga prireja observatorij v Greenwichu. Morda pa se kdo med nami opogumi, in naslednje leto sodeluje s svojimi izdelki. Različnih kategorij je veliko, tako da imate lepe možnosti tudi tisti bolj ozko usmerjeni astrofotografi. Najpomembnejša je dobra ideja, kompozicija in vrhunsko obdelana fotka. Je med nami tak junak, ki to zmore?

T Severne krone še ni postala nova. Sredi novembra ozvezdje zahaja okoli 20. ure, sredi decembra pa okoli 18:30. Še jo lahko ujamemo, preden nam za nekaj časa pobegne za Sonce.

Vse novice